Czym charakteryzuje się styl zarządzania i jak określony styl pracy z zespołem przekłada się na jego funkcjonowanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.
Uniwersalny styl zarządzania – prawda czy mit?
Nie ukrywam, że gdy rozmawiam z przedsiębiorcami na temat zarządzania zespołem, wyzwań i problemów z jakimi się mierzą – to widzę, iż nie jest łatwo dostarczyć im prostej do zastosowania porady. Trudność ta wydaje się wynikać z tego, iż nie istnieją zero-jedynkowe gotowe rozwiązania w tym zakresie. Podobnie jak nie można mówić o uniwersalnym i zarazem idealnym stylu czy sposobie zarządzania firmą i zespołem. Każdy styl zarządzania ma swoje mocne oraz słabe strony i jest poniekąd dopasowany do określonego typu osobowości managera.
Co więcej wydaje się, że dobrym patentem jest podejście do zarządzania w sposób elastyczny, wykorzystując w zależności od zespołu, kontekstu sytuacyjnego więcej niż jeden styl. Dany zespół ma swoją specyfikę, a także stanowi grupę społeczną złożoną z unikatowych osobowości. Jako grupa przechodzi określone etapy rozwoju (etap formowania, etap zakłócenia, etap działania i etap finalny). Zatem dla managera to nie lada wyzwanie umiejętność współpracy z różnymi indywidualnościami, a także grupą na każdym z etapów jej rozwoju.
Niewątpliwie określony styl zarządzania przekłada się na efektywność zespołu, atmosferę pracy i wyniki jakie osiąga firma. Niemniej jednak uważam, iż niezależnie od kluczowej roli managera, istotny jest wkład każdego pracownika. Bowiem pracownik swoją osobowością, kompetencjami i rolą w grupie może mieć duży wpływ na funkcjonowanie danego zespołu (organizacji).
Styl zarządzania – definicja
Mówiąc o stylach zarządzania warto podkreślić, iż na ten temat powstało wiele publikacji i wiele teorii. Najprościej styl zarządzania zespołem można zdefiniować jako – sposób postępowania przełożonego w stosunku do podwładnych odzwierciedlający najczęściej jego cechy osobowościowe lub przekonania o skutecznym zarządzaniu personelem.
Jedną z najbardziej popularnych jest koncepcja Daniela Golemana, który wyodrębnił 6 stylów kierowania zespołem:
- demokratyczny
- afiliacyjny
- autorytarny
- trenerski
- nakazowy
- procesowy
Warto przyjrzeć się każdemu z nich po to, abyś mógł odpowiedzieć sobie na pytanie – jakim stylem lub stylami się posługujesz. Może dzięki takiej analizie zobaczysz również jak to wpływa na funkcjonowanie zespołu, czy przekłada się na efektywne wyniki firmy. Sądzę, że uczciwy audyt swojego sposobu zarządzania pozwoli Ci zobaczyć jakie są Twoje atuty, jak również minusy – co pomoże Ci zastanowić się nad korektą stylu zarządzania.
Styl demokratyczny
Demokratyczny styl zarządzania uwzględnia opinie, zdanie wszystkich członków zespołu. Oznacza to, iż zanim manager podejmie wiążącą decyzję najpierw konsultuje się ze swoimi podwładnymi – bierze pod uwagę ich pomysły. Oczywiście wiąże się to z empatycznym podejściem do pracowników i umiejętnością aktywnego słuchania. Ten styl zarządzania sprawia, iż każdy pracownik czuje się szanowanym, odpowiedzialnym członkiem zespołu i widzi swój wpływ na rozwój firmy. Minusem tego stylu jest fakt, iż wydłuża on proces decyzyjny. Zatem na pewno nie będzie efektywny w sytuacjach, gdy istotne jest szybkie reagowanie.
Styl afiliacyjny
Afiliacyjny styl zarządzania polega na kierowaniu poprzez wspieranie pracowników i budowanie zgranego zespołu. Manager cechuje się zdolnościami komunikacyjnymi, chętnie daje pozytywne informacje zwrotne – co działa motywująco i mobilizująco na pracowników. Co więcej ceni sobie zaangażowanie i współpracę pracowników. Ten styl niewątpliwie przekłada się na dobrą atmosferę pracy i zaufanie do managera.
Styl autorytarny
Styl autorytarny jest niewątpliwe jednym z najbardziej skutecznych z punktu widzenia interesu firmy. Można go również nazwać stylem wizjonerskim. Bowiem opiera się on założeniu, iż manager tworzy określoną wizję rozwoju firmy. Przedstawia ją swojemu zespołowi jako wspólny cel. Zespół zatem wie do czego dąży, ale ma swobodę działania w zakresie sposobów dojścia do celu. Dzięki temu każdy członek zespołu odczuwa, iż jest ważny. Manager preferujący ten styl jasno określa w jaki sposób i za co ocenia danego pracownika.
Styl trenerski
Manager wybierający ten styl zarządzania wspiera rozwój danego pracownika, dlatego analizuje jego mocne i słabe strony. Przydzielając zadania bierze pod uwagę jego kompetencje i uwzględnia potrzeby w zakresie rozwoju osobistego (zawodowego). Dzięki temu pracownicy czują, że mają przestrzeń w firmie dla realizacji swoich potrzeb.
Styl nakazowy
Styl nakazowy polega na zarządzaniu nie uwzględniającym racji czy też potrzeb pracownika. Zakłada on, iż pracownik nie jest wart zaufania i dlatego należy nieustannie monitorować jego pracę. Zarządzanie polega głównie na wydawaniu poleceń, które mają być bezwzględnie realizowane. W ramach tego stylu zarządzania pracownik jest trybikiem w machinie. Nie ma możliwości, aby wykazał się swoimi kompetencjami, inicjatywą czy kreatywnością. To co się liczy to poprawne i szybkie wykonywanie zleconych zadań.
Styl procesowy
Manager preferujący styl procesowy skupia się na tym, aby jego podwładni wykonywali swoją pracę efektywnie i zgodnie z wymogami firmy. Dlatego najpierw szkoli swój zespół. Instruuje w jaki sposób można osiągnąć określone cele, wykonać dane działania. W ten sposób buduje profesjonalny zespół, który sprawdzi się pod warunkiem, że będzie składał się z ambitnych, zmotywowanych i kompetentnych ludzi. Istotne jest jednak, aby taki manager nie stawiał zespołowi zbyt wysokich wymagań, gdyż to na pewno podziała demotywująco.
Podsumowanie
Wybór określonego stylu czy też raczej stylów zarządzania zespołem w firmie jest jak zauważyłeś wypadkową Twojej osobowości i powinien być z nią spójny. Ponadto już wiesz, że przekłada się on na pracę zespołu, atmosferę w firmie i na wyniki biznesowe. Dlatego warto przeanalizować, na ile jest on zgodny z Twoimi celami i Twoją wizją firmy.
Jeżeli interesuje Cię tematyka rozwoju osobistego – zwłaszcza tematyka kompetencji miękkich, może zainteresuje Cię artykuł dot. doskonalenia kompetencji komunikacyjnych.
Leave A Reply